|       ارتباط با ما   |   درباره ما   |   راهنما
کتاب انگلیسی کتاب فارسی
کد مطلب : 3

درباره وین بوک

کتاب الکترونیکی؛ کتاب عصر دیجیتال سایت وین بوک
امروزه در ایران نیز می‌توان به سهولت از سایت‌های مختص دانلود کتاب‌های الکترونیک بهره کافی را برد. در همین راستا، سایت وین بوک در زمینه فروش کتاب و جزوات درسی قدمهای موثری برداشته است و همچنین برای کارآفرینی اقدام به تشکیل فروشگاههای کتاب در سایت وین بوک برای عموم مردم اقدام نموده است و سایت وین بوک با مدیریت کارشناسان خبره در این زمینه طرحی نو برای کارآفرینی شروع نموده است
کتاب محصول تجربه‏های بشری و خلاقیت‏های ذهنی و آموخته‏های دراز مدت انسان است. سهم کتاب در انتقال دانش‏ها، گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. در شرایط کنونی و برغم توسعه گسترده و حیرت آور فناوری های جدید ارتباطی و شبکه ارتباطات مجازی در جهان، تالیف و انتشار سنتی کتاب و کتاب خوانی همانند روزنامه و روزنامه خوانی همچنان جایگاه و اهمیت و نقش خود را داراست و هیچکس نمی تواند مدعی شود که روش سنتی در سایه شیوه های جدید و مدرن اطلاع رسانی و کسب آگاهی قرار گرفته هرچند تکنولوژی جدید تحول عظیم و شگرفی در این عرصه ایجاد کرده است و کسی نمی تواند منکر این دگرگونی شود.
در دنیای مدرن امروز نقش و نگارهای زیادی در کتاب و کتابخوانی پدیدار گشته و این عرصه دستخوش تغییرات زیادی شده است. دیگر گذشت آن زمانی که یک شخص برای دیدن، مطالعه و یا حتی خرید کتاب با صرف زمان زیاد در خیابان انقلاب و کلی پرس و جو کتاب خود را بدست می آورد. امروز کافی است با یک جستجوی در فضای مجازی اطلاعات و توضیح لازم را درباره کتاب بدست بیاورید و اگر قصد خرید کتاب را هم داشته باشید بدون مشقت میتوانید به خرید یک pdf کتاب هم مبادرت ورزید. در این دوران که جهان به سمت دیجیتالیزم پیش رفته است و دامنه پرشیب آن تمام دنیای پیش روی خود را درنوردیده است کتاب و کتابخوانی هم تحت پوشش و تکفل با کتاب الکترونیکی این پدیده درآمده است.
کتاب الکترونیکی را به طور ساده می‌ توان این گونه تعریف کرد: ذخیره اطلاعات یک کتاب در قالب دیجیتال به صورتی که بتوان آن را بر روی صفحه کامپیوتر مشاهده کرد. کتاب های الکترونیکی را می ‌توان روی محمل های دیجیتالی نظیر دیسک فشرده، دیسک فشرده دیجیتالی، شبکه جهانی وب، و جز آن منتشر کرد. برای مثال، بسیاری از منابع مرجع نظیر دایرة ‌المعارف بریتانیکا، دایرة‌المعارف آمریکانا، فرهنگ و بستر، فرهنگ آکسفور و از این قبیل، علاوه بر قالب چاپی، بر روی دیسک فشرده و نیز شبکه جهانی وب قابل دستیابی هستند.
کتاب الکترونیکی پدیده‌ای کاملاً تازه ‌است و می‌رود تا نظام آموزش و اطلاع‌رسانی را با دگرگونی‌هایی اساسی مواجه سازد. کتاب‌های الکترونیکی صرفاً نسخه‌های الکترونیکی مطالب مکتوب نیستند، بلکه می‌توانند علاوه بر‏‎‍ متن، فیلم، صوت، تصاویر و پویانمایی را نیز شامل شوند. بعلاوه می‌توانند در بافت پرونده‌هایی که می‌تواند توسط یک کامپیوتر اجرا شود مانند قالب‌های word text، html، pdf و فایل‌های اجرایی (exe) درآیند.
درباره مزایا و ویژگی‌های کتاب های الکترونیکی باید به سهولت انتقال در عین یکپارچگی مطالب اشاره کرد که اطلاعات پردازش شده می‌تواند به سرعت برق جابه جا شود. با توسعه میکروچیپ ها، فناوری فایبراپتیکfiber optic و اینترنت، ارتباطات دیجیتال می تواند به سهولت هرچه تمام‌تر و به صورت بلادرنگ منتقل شود؛ همچنین کتاب های الکترونیکی می توانند به صورت download و یا به شکل ضمیمه به ایمیل ( attachment ) عرضه شوند و نیز قابل ذخیره در دیسکت و یا cd-rom می باشند. اما انسجام مطالب و تنوع کاربرد از دیگر ویژگی‌های آن است؛ در حال حاضر مردم دسترسی بیشتری به اطلاعات دارند و می توانند بر اساس آن تصمیمات بهتری بگیرند، در مقایسه باقالب های رایج متنی ، کتاب های الکترونیکی در عین دسته بندی مطالب به صورت فهرست یا موضوعی، به صورت وحدت یافته تبادل آن ها با یکدیگر را همراه با سهولت جستجو فراهم می کند و از سویی ترغیب شدن بیشتر برای ادامه خواندن ، سهولت نگهداری و یادسپاری مطالب و توانایی بیشتر در کنترل مطالب از جمله موارد بسیار مهم برای خواننده است .
مطالعه کتاب در فضای مجازی با فرمتpdf ، تلفن‌های همراه و سایت‌های اینترنتی مختص به کتاب‌های الکترونیک در جهان به امری رایج مبدل شده است و امید می‌رود که در کشورهای رو به توسعه بسیار مورد استقبال افراد تحصیلکرده به ویژه جوانان و نوجوان قرار گیرد زیرا هزینه نسبتا کمتر انتشار کتاب‌های الکترونیکی نسبت به شکل چاپی، انعطاف‌پذیری، سرعت بیشتر برای بروز رسانی و انتشار ویرایش‌های جدید، سهولت فروش، توزیع و خرید کتاب‌های الکترونیکی از طریق اینترنت و افزایش روزافزون تعداد استفاده‌کنندگان از اینترنت و خوانندگانی که تمایل دارند از طریق کامپیوتر کتاب و مطلب مورد نظر خود را پیدا و آن را مطالعه کنند از مهمترین عوامل انتخاب سیاست نشر الکترونیکی از سوی برخی ناشران به شمار می‌آید که در ایران نیز مورد اقبال بسیاری قرار گرفته است هر چند سرعت همه‌گیر شدن آن کند به نظر می‌آید.
پیشنهادهایی برای لذت از مطالعه کتاب های الکترونیکی
خوانندگان کتاب های الکترونیکی، عموما برای استفاده درست از این کتاب ها به زمان زیادی احتیاج دارند و اغلب، هنگام مطالعه کتاب زمان زیادی را از دست می دهند و در نهایت هیچگونه لذتی نیز از خواندن کتاب های الکترونیکی نبرده و کتاب های کاغذی را ترجیح می دهند. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بسیاری از مردم از مطالعه کتاب های الکترونیکی لذت نبرند و حتی دچاردردسرهایی هم بشوند، اما شیوه های گوناگونی وجود داردتا شما بتوانید لذت استفاده از کتاب های الکترونیکی را تجربه کنید.
الف : تنظیم نور و روشنایی صفحه نمایش:
مشکل اصلی که به نظر می رسد افراد با کتاب های الکترونیکی دارند این است که ساعات زیادی را به صفحه روشنی خیره شده و دچار سر درد و چشم درد می شوند. بهترین شیوه برای برطرف کردن این مشکل تنظیم نور صفحه نمایش است. نور صفحه نباید آن قدر زیاد باشد که چشم شما را خسته کند و چنان هم نباید کم باشد که برای مطالعه دچار مشکل شوید. کاربران کامپیوتر باید با کنترل و مدیریت سخت افزاری و نرم افزاری نیز تا حدودی آشنا باشند.علاوه بر این با کنترل نور صفحه نمایش می توانید زمان خواندن را کاهش دهید تا چشمانتان خسته نشود و در کنار آن از مطالعه لذت ببرید.
ب: استراحت کنید:
اغلب اوقات هنگامی که مقابل کامپیوتر هستیم، فراموش می کنیم استراحت کنیم و ساعتها از آن استفاده می کنیم . این امر باعث ناراحتی چشم و خستگی بر اثر خواندن می شود. کاربران کامپیوتر باید هر یک ساعت یکبار به چشمان خود استراحت داده و از جلو کامپیوتر بلند شوند، حتی اگر عمیقا مجذوب خواندن کتاب موردعلاقه شان هستند. مطالعه از طریق کامپیوتر برای زمان طولانی بدون استراحت چشم نه تنها مشکلات سردرد و چشم درد را به همراه دارد، بلکه باعث می شود از خواندن کتاب لذت نبرید.
ج: استفاده از کتابخوان های الکترونیکی:
استفاده از کتابخوان های الکترونیکی برای خواندن کتاب بسیار راحت تر از خواندن از طریق لپ تاپ است . این کتابخوان ها کوچک هستند و حمل و نقل آنها آسان است. هیچ کس دوست ندارد یک لپ تاپ سنگین را با خود حمل کند تا بتواند کتاب مورد علاقه اش را بخواند. اما با استفاده از کتابخوان های الکترونیکی شما می توانید هر جا کتاب مطالعه کنید،حتی هنگام قدم زدن. صفحه نمایش این کتابخوان ها معمولا به چشم آسیب نمی رساند و مشکلات سردرد و چشم درد را هم در پی ندارد.
اگر شما هنوز با خواندن کتاب های الکترونیکی مشکل دارید یا در گذشته به خاطر اشتباهاتی از خواندن آنها لذت نمی بردید، با به کارگیری این توصیه ها می توانید لذت خواندن کتابهای الکترونیکی را تجربه کنید.
idkala

 
 
تست میکنیم برای مطالب سایت
مقالات سايت