|       ارتباط با ما   |   درباره ما   |   راهنما
کتاب انگلیسی کتاب فارسی
کد مطلب : 2

نشست صنعتی آمریکا و فرانسه برای پیشبرد نانوتکنولوژی

16 جولای 2002 – با رقابت بین‌المللی برای به اوج رساندن علوم نانو، پژوهشگرانی می‌توانند سریعتر حرکت کنند که همکاری اطلاعات داشته باشند. به همین منظور است که دولتهای آمریکا و فرانسه درصد افزایش همکاری پژوهشی در زمینة نانوتکنولوژی هستند.
ایران توماس، معاونت دفتر علوم پایة انرژی وزارت انرژی آمریکا در طی نشست اخیر خود در پاریس گفت: "علم چیزی است که بسیار جنبه شخصی دارد اما در عین حال بسیار وابسته به همکاری است. بطوریکه اگر شخصی یک جا بماند بسیار ضعیف می‌شود. "
نمایندگان ارشد بنیاد ملی علوم آمریکا، ناسا، وزارت انرژی و وزارت دفاع همگی برای بحث دربارة همکاری آمریکا ـ فرانسه به پاریس اعزام شدند. روگرمانیارد از وزارت تحقیقات فرانسه می‌گوید:
"آنچه که مورد توافق واقع شده این است که ما باید کارگاه‌های آموزشی منظمی را بین دو کشور ترتیب دهیم. ما همچنین دربارة امکان تبادل پژوهشگران جوان و شرکت در نشست‌های آموزشی دو طرفه و بررسی یک موافقت‌نامة همکاری دو طرفه صحبت کردیم. "
دیگر موارد همکاری شامل تأمین اعتبارات بیشتر برای مراکز پژوهشی فرانسوی و آمریکایی است که تمایل به همکاری با هم داشته و می‌خواهند در هزینه تجهیزات گران قیمتی مانند ادوات نانولیتوگرافی سهیم باشند.
کوین لیونز از مؤسسة ملی استاندارد و تکنولوژی (NIST) می‌گوید: "ما در نانوتکنولوژی به جایی می‌رسیم که ناچار از شبیه‌سازی و اندازه‌گیری هستیم، در حالی که ما قبلاً عمدتاً متکی بر آزمایشها تجربی بودیم. این یکی از زمینه‌های همکاری است. "
بحث همکاری دو جانبه در نانوتکنولوژی کاملاً وابسته به پژوهش‌های انجام شده قبلی است. توماس از وزارت انرژی می‌گوید که هیچ حرفی از انتقال فناوری صنعت به میان نمی‌آید زیرا به محض این که وارد این مقوله می‌شویم؛ افراد بسیار ناسیونالیست می‌شوند. ما مواردی در سطح تحقیقات بنیادی را مدنظر داریم که شامل علوم پایه می‌شود؛ این مثل شغل افراد بر ایشان حائز اهمیت است. "
همزمان با گفتگوی دولت‌ها، شرکت‌های تجاری به نوآوری‌هایشان ادامه می‌دهند. موتورولا در آمریکا، فیلیپس در هلند و STMicroelecronics در فرانسه برای خلق نسل بعدی تراشه‌ها در اندازة 32 تا 90 نانومتر، در اوایل امسال با هم متحد شدند. این پروژة تحقیقاتی پنج ساله در شهرک کرولز در جنوب شرقی فرانسه انجام می‌شود. پژوهشگرانی از این سه شرکت در یک مرکز پژوهشی و پیشرفتة جدید با نام Crolles 2 کار خواهند کرد.
موافقتنامه‌های پژوهشی تجاری بین‌المللی مثل این مورد، می‌توانند طرح‌های جالب توجه و سرنوشت سازی باشند. ایدة همکاری با یکدیگر به منظور باقی ماندن در میدان بازی است و در عین حال فناوری پایه بدون توقف توسعه داده می‌شود. لورنت گازنس از STMicroelectronics می‌گوید: "همة ما رقیب هستیم اما با یکدیگر در چنین زمینه‌هایی همکاری می‌کنیم؛ ما به موجب این موافقتنامه خواهیم توانست ترانزیستورهای جدید را در یک سوم زمانی که این همکاری مقدور نبود ایجاد کنیم. "
به‌منظور مقایسة کلی بودجه‌های تخصیص یافته به نانوتکنولوژی در آمریکا و آنچه که تاکنون در اروپا به این امر اختصاص یافته باید گفت اعتبارات نانوتکنولوژی در کشوری 60 میلیون نفری مثل فرانسه، بسیار ناچیز است. با وجود این نمایندگان نانوتکنولوژی آمریکا می‌گویند فرانسه شریک خوبی است. توماس می‌گوید که شما در حقیقت باید فکر کنید که برنامه‌های ملی نانوتکنولوژی فرانسه بسیار وسیعتر از برنامه‌های آمریکاست. و هر زمان که ما خواسته‌ایم پژوهشگرانی از کشور فرانسه به عنوان پژوهشگر میهمان به آزمایشگاه‌های ما بیایند، حضور آنها بسیار مثمر ثمر بوده است. نانو
idkala

 
 
تست میکنیم برای مطالب سایت
مقالات سايت