|       ارتباط با ما   |   درباره ما   |   راهنما
کتاب انگلیسی کتاب فارسی
کد مطلب : 1

تکنولوژی های حفاری

صنعت حفاری جالب¬ترین و هیجان انگیزترین فصل داستان نفت، این انرژی عظیم خدادادی می باشد. چرا که شرح تلاش سخت، بی¬امان و غرورانگیز انسان است که با سلاح دانش و تجربه با طبیعت بکر و سرسخت و نیروهای مرموز آن به مبارزه برمی¬خیزد تا برای ارتفاء زندگی انسانی به گنجینه¬های پنهان در دل زمین دست یابد. بی¬جهت نیست که دکل حفاری سمبل صنعت نفت بوده و در آرم بیشتر سازمانها، شرکتهای نفتی و نیز کتب و مجلات مربوط به نفت دیده می¬شود. انسان با ابزار خود، کوهستانها و صخره¬های آنرا که سمبل مقاومت و پایداریست خرد و ریز می¬کند. هر سنگی در اعماق زمین بمراتب سخت¬تر از سنگ خارا است و دندانه¬های برنده و فولادین مته¬های حفاری را می¬ساید و زایل می¬کند و از کار می¬اندازد. اما انسان با مته دیگری کار خود را ادامه می¬دهد. در این هنگام که طبیعت صلابت انسان را می¬بیند به غلیان در می¬آید و برای بدام انداختن و نابودی ابراز و وسایل انسان، نیروهای مرموز و ناشناخته خود را بکار می¬اندازد و یا جریان قوی از گاز و نفت را بداخل چاه فرستاده و تمام ابزار و وسایل انسان را با کوچکترین تعلل او، به کام آتش می برد.
در این مبارزه، مته¬های حفاری به مخازن اعماق زمین نقب می¬زنند تا انسان از نفت و گاز انباشته در آن بهره¬برداری کند. اما در عین حال هر چاه مجرایی است به اعماق قرون و اعصار و کاوشی است در دل تاریخ برای پی بردن به بسیاری از اسرار طبیعت ناشناخته و بررسی تجربی و عینی روند پیدایش و تحولات زمین و پوسته آن و ارزیابی درستی یا نادرسی اطلاعاتی که از طریق علوم زمین¬شناسی و ژئوفیزیک و غیره جمع¬آوری شده است. از نظر کاربرد مته ها را معمولا” به دو دسته مته های حفاری و مته های مغزه گیری تقسیم می نمایند که البته در هر دسته از انواع مختلف ابزارهای برنده و طرحهای مختلف تاج و آبرو استفاده می نمایند.
بنظر می¬رسد فن حفر کردن زمین بهمان کهنسالی تاریخ زندگی اجتماعی انسان باشد. او در ابتدا بمنظور یافتن آب با دست و ابزار طبیعی و سپس با ابزار ساده ساخت دست خود، زمین را حفره می¬کرد. پس از آن برای استخراج نمک از جریانهای آب نمک زیرزمینی، چینی¬ها در 600 سال قبل ازمیلاد نوعی حفاری ضربه¬ای ابداع کرند. این ابداع به مرور شکل توسعه یافته¬ای درآمد و تا 1800 سال بعد از میلاد با این روش چاههائی با عمق 60 متر را حفاری می¬کردند.
اولین چاه نفت در سال 1859 حفاری شد. پس از آن برای سرعت بخشیدن بکار در سال 1930تکنولوژی حفاری دورانی جانشین حفاری ضربه¬ای شد. این روش در مقایسه با حفاری ضربه¬ای میتوانست تا اعماق خیلی بیشتری از زمین نفوذ کند. در ابتدا منابع سطحی و کم¬عمق نفت مورد بهره¬برداری قرار می¬گرفت ولی اکنون با حفاری چاههای بسیار عمیق می¬توان از لایه-های نمکی مربوط به دورانهای قدیم زمین¬شناسی بهره¬برداری نمود.
تاریخچه حفاری در ایران به سال 1270 شمسی برمی¬گردد. زمانیکه اولین چاه نفت در ناحیه دالکی واقع بین شیراز و بوشهر توسط انگلیسیها حفاری شده که البته نتیجه¬ای نداشت، پس از آن به جستجوی نفت در جزیر قشم پرداختند که بی¬حاصل بود. در سال 1280 شمسی قرارداد دارسی منعقد شد که پس از هشت سال جستجو در مناطق قصر شیرین، رامهرمز و نفتون در سال 1287 اولین چاه نفت، در میدان نفتی مسجدسلیمان در عمق 360 متری به نفت رسیده و به ارتفاع 20 متر فوران کرد و با این چاه میدان نفتی عظیم مسجدسلیمان کشف گردید که این خود آغاز صنعت نفت ایران و خاورمیانه بود. بعد از این تاریخ عملیات حفاری بمنظور توسعه منطقه مسجدسلمیان و نیز اکتشاف منابع جدید گسترش پیدا کرد. در سال 1304 میدان نفتی هفتکل و از آن به بعد میدانهای گچساران، آغاجاری و پازنان کشف گردید. عملیات حفاری تا سال 1332 توسط شرکت نفت ایران و انگلیس انجام می¬گردید. پس از کودتای 28 مرداد و انعقاد قرارداد اسارت بار کنسرسیوم، یورش شرکتهای حفاری نیز همراه آن شروع گردید و در سال 1351 با گران شدن قیمت نفت، تعداد دکلهای حفاری بطور ناگهانی رو به فزونی گذاشت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 از بهم پیوستن بیش از 30 شرکت مختلف، شرکت ملی حفاری ایران تشکیل گردید که طبق اساسنامه خود عهده¬دار اجرای عملیات حفاری در تمام ایران شده است.
بطور کلی عملیات حفاری نفت و گاز شامل سه بخش عمده اکتشافی توصیفی و توسعه¬ای است. با توجه به اینکه منابع نفتی ایران در خلیج فارس و مناطق نفتخیز است دو نوع عملیات حفاری با دکلهای دریایی و دکلهای مناطق نفتخیز صورت می¬پذیرد که اجرای هر دو نوع این عملیات بعهده شرکت ملی حفاری است. ولی برنامه¬ریزی، هدایت و راهبری آن بسته به مکان و نوع عملیات تفاوت
می¬کند.
مختصراً اشاره می¬شود که برنامه¬ریزی و نظارت بر اجرای عملیات حفاری اکتشافی در خشکی به عهده اداره اکتشاف تهران و در دریا بعهده مدیریت تولید مناطق دریایی (فلات قاره) می¬باشد. در این میان اداره کل حفاری تولید مناطق نفتخیز جنوب از جایگاه خاصی برخوردار است که مسئولیت تهیه و طراحی برنامه حفاری چاههای توصیفی، توسعه¬ای و نیز تعمیر چاههای نفت و گاز و نیز نظارت مستمر بر حسن اجرای آنرا در تمام میدانهای واقع در مناطق نفتخیز جنوب بعهده دارد که در حال حاضر نظارت تعداد بسیار کمی از این میادین به شرکتهای تازه تشکیل شده مهندسی توسعه نفت و نفت مرکزی واگذار شده است و کارگاه ابزار در گردش نیز یکی از کارگاه های تابعه این اداره می باشد که وظیفه ی نگهداری و تعمیرات وسایل مختلف حفاری اعم از مته، لوله، جار و .... را بر عهده دارد.شایان ذکر است که در این کارگاه چیزی بالغ بر 8000 وسیله¬ی مربوط به حفاری نگهداری می شود.حفاری
idkala

 
 
تست میکنیم برای مطالب سایت
مقالات سايت